| BAZAR SHOP | ÚVOD | FORUM | LeMANS série | OSTRAVA Cup | TECHNIKA | RECENZE | REPORTÁŽE | VÝSLEDKY | GALERIE | OSTATNÍ | DOWNLOAD | ODKAZY | KONTAKT |

Vydařená závodní premiera GT3R V Rychnově n.K.

Premiéra ALS konverze 3Racingové formule

Tento kit zde již byl představen a tak jen doplním, že model byl opatřený karoserií 200mm Porsche 956B osazen motorem Ansman 28T s regulátorem LRP Quantum reverse, Energii dodaly baterie LRP5300 28C a jako servo řízení bylo použito rychlé mini servo od Kopropa. Pneu jsem použil vzadu originální formulové se stavebnice 3Racing a vpředu vlastní směs na plastovém “aero” disku standartních formulových rozměrů.

První testy proběhly večer před závody na naší osmnáctinové dráze a pro vlastní závod jsem jen změnil převody (pastorek). Chování modelu bylo i na studené domácí dráze nezáludné a tak jsem nic neladil. Na vlastním závodě jsem jel nejprve kolo 102T a pastorek 22T, ale po rozjížďkách jsem musel přistoupit k výměně spurgearu kvůli opakovaným problémům se sbíráním nečistot z dráhy (velké kolo bylo moc blízko koberce). Na finále jsem tedy jel převod 97/20 (převody ALsracing DP64). Model byl i přes vyšší hmotnost oproti např. X10 či podvozkům F103 dostatečně živý a i topspeed proti konkurenčním modelům (vesměs osazeny střídavými pohony 21,5T) vyhovoval. Velmi pozitivní bylo celkové chování modelu především s ohledem na stabilitu a to jak na poměrně dost zvlněném koberci, tak při průjezdu zatáček a také na místech s rozdílnou teplotou povrchu (během dne byla totiž některá místa dráhy intenzivně osvícena sluncem a třeba u formulí byla velmi patrná změna chování při najetí vozu na tepleší osvícené místo.) Během celého dne nedošlo u GT3R k sebemenšímu náznaku přetáčivosti a tak jediné s čím jsem trošlu laboroval byla tuhost odpružení zadní nápravy, kde se ukázalo výhodné mít model nastavený hodně měkce. Při přitažení pružiny tlumiče a tudíž tvrdším odpružení měl vůz v některých zatáčkách tendenci odskakovat. Pro finálové jízdy bylo tohle vše vyladěno a model absolvoval všechny čtyři sedmiminutové jízdy bez nutnosti dalších zásahů a ladění.

Výsledkem toho všeho pak byl pro mne naprosto senzační úspěch v podobě zisku prvního místa a především velmi dobrý pocit z jízdy samé. Jsem si pochopitelně vědom, že např. proti modelu Pepy Tesaře jsem byl v jisté výhodě díky širším pneu a tím celkově širšímu modelu (Pepa jel podvozek F103 s mechovými koly ze spalovacích desetin), proto pro příští závod chystám testovat na podvozku GT3R kola různé šířky aby se mohla prověřit universálnost použití modelu. V prvním testu mi šlo především o prověření jestli model bude fungovat v základním sestavení tedy v podobě F1-09 + konverzní set. Je jisté, že by model jel dobře i s krabicovými předními pneu 3racing, nicméně použité ALsracing jsou díky větší poréznosti vhodné pro vyšší rozsahy teploty a hlavně jim nevadily ty ostré přechody na teplejší prosluněná místa na dráze (na formuli jsem jel originální přední kola 3racing a změna chování v závislosti na teplotě byla patrná).

Závěrem bych ještě poblahopřál kolegům z teamu, především Petrovi Culkovi, který s historickým plastovým modelem XRAY T1 získal v kategorii Stock 10,5T parádní druhé místo a i Tomáš bodoval těsně pod bednou.

Pořadatelům a hlavně soupeřům chci poděkovat za opravdu zajímavý závodní den a za velmi korektní závodění v kategoriích zadokolek, kde to není o síle motoru ale o jízdě hlavou na čistotu a na pohodu. Doufám také, že tímto oslovíme další zájemce o “placky” kategorií GT či o formulové vozy. Není se čeho bát, jezdí to dobře, snadno se to ladí a stoprocentně to jsou jak z hlediska pořizovacích nákladů, tak provozně nejlevnější desetinové kategorie. Pro ty kteří mají o tyto kategorie zájem určitě doporučuju přijít si to zkusit do Rychnova, Hradce Králové či do Dvora Králové na některý z příštích závodů.

Autor: Luděk Aschenbrenner  (Všechny články autora)
Rubrika: Reportáže  (Všechny články rubriky)

Článek publikován: 8.3.2010
Přečteno: 3453 x
Stránka aktualizována: 13.11.2012